Alkalmazott technológiák
Digitális vagy ofszet nyomtatás?
Akik kevésbé járatosak a nyomdaipar bugyraiban, nem biztos, hogy értik mitől is digitális, avagy ofszet egy nyomda. Alapvetően két nyomtatási technológiáról van szó, melynek a végterméke ugyan az a kiváló minőségű könyv, újság, szórólap, vagy akár névjegykártya. Miért kell mégis megkülönböztetni a kettőt egymástól?
Talán nem is tűnik fontosnak számodra, hogy tisztában légy a különbségekkel, pedig hasznos, ha tudod, milyen feladatot melyik nyomdatípusra érdemes bízni. Lássuk tehát a két típust!
Digitális nyomtatás – ha kisebb a mennyiség, ráadásul gyors megoldás kell
Mikor jó választás a digitális nyomda?
Gazdaságos megoldást kínál egy digitális nyomda:
- kis és induló cégek esetében, ahol még viszonylag szerény az ügyfélkör,
- a megrendelt darabszám nem éri el pl. 2-300 darab céges prospektust. (névjegykártya esetén a több ezer darabot)
- szinte azonnal kell a termék,
- netán személyre szóló (perszonalizált) vagy sorszámozott nyomdatermékekre van szükség
A digitális technológiák legfőbb előnye, hogy az elektronikus fájlból közvetlenül nyomtatnak a nyomathordozóra, így időt és bizonyos példányszámig költséget spórolva meg azzal, hogy kihagyják a folyamatból a film és formakészítés költségeit. És ezzel teszik meg a legnagyobb lépést: minden egyes nyomat különbözhet a másiktól. Így minden címzettünk speciálisan neki szóló ajánlatot kaphat, személyesen a nevére címezve. Hátrányuk, hogy a magas működési költségek (főleg a festékárak) miatt egyelőre csak kis példányszámban versenyképesek az egyéb technológiákkal.
Nagyformátumú nyomtatás
A nagy formátumú dekorációs nyomtatókat alapvetően két csoportra oszthatjuk attól függően, hogy kültéri vagy beltéri festékkel dolgoznak.
Az egyik legolcsóbb és legfeltűnőbb reklámozási, dekorálási lehetőség
Leginkább beltéri használatra. Méretét tekintve a standard A/4-től az óriásplakátig (BB) bármekkora lehet. Többféle papírból és vastagságból készülhet a kihelyezéstől és a felhasználástól függően, pl. kékhátú papír, fehérhátú Citylight papír, fényes fotópapír, stb.
Ára 2500-4000 Ft/m2 között változik anyagtól, mérettől és mennyiségtől függően. Kérjen ajánlatot tőlünk.
Ofszet nyomtatás: ha nagy a mennyiség, kedvező az ár!
A nyomtatási folyamat egyik legfontosabb eleme a nyomdai előkészítés, amelynek során megbizonyosodnak arról, hogy minden fájlt megfelelően dolgoztak fel a nyomtatáshoz. Ennek része a megfelelő CMYK színmódba konvertálás, a fájlok véglegesítése és a lemezek elkészítése minden színhez.
Az ofszetlitográfia a nyomtatott anyagok létrehozásának egyik leggyakoribb módszere. Ezzel az eljárással készítünk többek között újságokat, folyóiratokat, brosúrákat, irodai papírárukat és könyveket. Más nyomtatási módszerekkel összevetve az ofszetnyomtatás elsősorban a kiváló minőségű nyomatok nagy mennyiségben történő költséghatékony előállítására alkalmas. Nálunk a a lemezek számítógép segítségével készülnek, ami még inkább javítja a minőséget.
Az ofszetnyomtatás előnyei más eljárásokkal szemben:
- Egyenletesen magas minőség. Az ofszetnyomtatással tiszta és éles képek állíthatóak elő, mint például magasnyomtatással, mivel a gumi jól illeszkedik a nyomtatandó felület textúrájához;
- Alacsony ár. Az ofszetnyomtatás a magas minőségű nyomatok nagy mennyiségben történő előállításának leggazdaságosabb módja.
Az ofszetnyomtatás hátrányai más eljárásokkal szemben:
- kis mennyiség esetén költséges, mivel már a színek beállítása folyamán jelentős mennyiségű nyersanyag kerül felhasználásra;
- a lemezek és a nyomdagép előkészítése viszonylag időigényes folyamat, ezért a kis mennyiségben történő nyomtatáshoz rendszerint digitális gépeket használnak.